تلگرام مارکتینگ، دشمن بازاریابی دیجیتالی

در بازاریابی دیجیتالی باید بیش از اینکه حرف بزنیم شنونده باشیم. تلگرام یک ابزار حرفه ایی نیست و کسب و کار شما رو به عقب برمیگردونه.

تصویر مطلب

طی ۵ سال گذشته شاهد بلوغ و رشد عظیمی در بازاریابی دیجیتالی بودیم و بعضی از رویکردهای بازاریابی سنتی در حال «ریشه کن» شدن بودن. اما متاسفانه خیلی نرم و بدون اینکه متوجه بشیم شروع کردیم به حرکت رو به عقب.

عقبگرد به سمت سخن پراکنی (Broadcasting)

یکی از مهمترین عوارض بازاریابی سنتی مفهومیه به نام Broadcasting که از رسانه های یک طرفه مثل تلویزیون به ما منتقل شده بودن. طی این سالها اغلب کسب و کارها در حال فهمیدن این موضوع بودن که رسانه دیگه جواب نمیده و باید به سمت شبکه های اجتماعی رفت. جایی که به جای سخن پراکنی باید بیشتر از گوش ها استفاده کرد و شنونده بود.

در بازاریابی دیجیتالی باید بیش از اینکه حرف بزنیم شنونده باشیم.

اما خیلی ناگهانی (بدون اینکه متوجه بشیم) ابزاری به نام Telegram ظهور کرد و خیلی زود تبدیل شد به اسباب پس رفت و عقب ماندگی دنیای دیجیتال. نکته جالب ماجرا اینجاست که این ابزار در کشورهای توسعه نیافته هم بیشتر مورد استقبال قرار گرفته و حتی این روزها میبینم دوره های تخصصی برای آموزش «دیجیتال مارکتینگ در تلگرام» یا «تلگرام مارکتینگ» برگزار میشه.

چرا تلگرام نه؟ چون در حال عقب روندن بیزنس ها به سمت روش منسوخ شده سخن پراکنی (broadcasting) یا رسانه یک طرفه است. همه به جای اینکه شنونده باشن، خودشون رو پشت کانال هایی مخفی کردن که دارن فقط مخاطبان رو بمباران میکنن. در بازاریابی دیجیتالی باید بیش از اینکه حرف بزنیم شنونده باشیم.

تلگرام یک ابزار حرفه ایی نیست!

میدونم که انتظار شنیدن این حرف رو ندارید اما از نظر من تلگرام یک ابزار ساده گفتگو بین افراده که به دلیل تمرکز توسعه دهندگانش بر رشد سریع و طوفانی گرفتار انحراف در استراتژی توسعه شده و امکاناتی رو در دسترس مخاطبان قرار داد که موضوعیتی نداشتن.

این مدل از توسعه یکی از روش های غیر حرفه ایی و غیر اصولیه که شما در رفتار سایرین نمیبینید. مثلا فیس بوک، گوگل پلاس یا توییتر به صرف اینکه متوجه ضرورتی شدن فورا مسیر خودشون رو به اون سمت تغییر نمیدن، بلکه ماه ها و گاهی سالها در مورد طبعات موضوع فکر میکنن. اما در مورد تلگرام اینطور نیست. من تا به امروز نتونستم خط فکری مشخصی در توسعه این محصول ببینم.

تلگرام بالاترین استعداد رو در تولید محتوای زرد داره

از بین همه ابزارهای گفتگوی جمعی تلگرام بیشترین استعداد رو در توسعه تولید محتوای زرد داره. به دو دلیل:

  • تلگرام بیش از هر ابزار مشابهی و بصورت افراطی روی ارتباط توده ایی (mass communnication) تمرکز داره.
  • هیچ نوع تمرکزی روی پالایش داده در خط مشی توسعه تلگرام دیده نمیشه.

معمولا نتیجه ارتباط توده ایی و داده پالایش نشده محتوای زرده!

معمولا وقتی این دو نوع رویکرد - یعنی ارتباط توده ایی و داده پالایش نشده - کنار هم قرار میگیرن، آخر ماجرا به منبعی از محتوای زرد ختم میشه. این چیزیه که هر روز داریم توی هزاران وب سایت دیگه هم می بینیم و هر روز هم به تعداد اونها افزوده میشه.

تلگرام یک شبکه اجتماعی نیست!

نکته عجیبی که این روزها خیلی شاهدش هستم اینه که خیلی ها نام تلگرام رو در دسته شبکه های اجتماعی قرار میدن. شرط میبندم تا امروز عنوان «شبکه اجتماعی واتس اپ» به گوشتون نخورده، اما احتمالا همین عنوان رو برای تلگرام شنیدید.

فرض کنید همه ما همیشه توی خونه هامون بودیم (فارغ از اینکه غار بود یا همین خونه امروزی). هرکدوم از ما یه نمایشگر بزرگ روی پشت بام داشتیم و مدام تصویر و صدای ما (که در حال حرف زدنیم) از این نمایشگر پخش میشد. آیا واقعا میشد این فضا رو اجتماع نامید؟ آیا کاری که ما انجام میدادیم اجتماعی بود؟ آیا ارتباط بی معنای شکل گرفته رو میشد یه شبکه اجتماعی بنمایم؟

آیا باید تلگرام رو بطور کامل کنار بگذاریم؟

طبیعتا نه! شما میدونید که من با نوشتن این مطلب قصد ندارم تمامیت این ابزار رو زیر سوال ببرم. بلکه موضوع فقط روش استفاده ما از این ابزار و یا ابزار‌های مشابه است. ما این شکل عملکرد رو گاهی در شبکه های اجتماعی هم میبینیم، اما خوشبختانه اونها به پختگی و پایداری کافی برای کاهش آسیب رسیدن.

اگه راهی برای ارتباط دو طرفه با مخاطبان داشته باشید، فضایی وجود داشته باشه که بتونید بازخوردهای اونها رو دریافت کنید و ازش یادبگیرید، در این صورت تلگرام به عنوان ابزاری که خیلی سریع میتونه ارتباط شما رو برقرار کنه (در کنار ابزارهای دیگه) مفیده.

حرف آخر

وب ادوایس به کارش خاتمه داده و دیگه اینجا مطلب جدیدی منتشر نمیشه.

از این بعد فقط توی وب سایت قدیمی‌تر خودم مینویسم. اونجا مطالب کوتاه هستن، اما بطور مداوم همه چیزهایی که روزمره تجربه میکنم یا باهاشون در ارتباط هستم رو می‌نویسم. تفاوت مهمش با وب ادوایس اینه که همین نکات رو در ارتباط با مسایل کاری و زندگی اجتماعی تحلیل میکنم.


سعید
۱۷ اسفند ۱۳۹۵ ۰۵:۲۸ سعید

جالبه برای من اینه که این مطلب در مورد نقد تلگرام و عدم استفاده تبلیغاتی از اون تا حد امکانه ولی آدرس کانال تلگرام زیرش آورده شده!!


امید امرایی
۲۱ فروردین ۱۳۹۶ ۱۱:۱۵ امید امرایی سعید

من به رویکرد استفاده نقد دارم،‌ نه خود ابزار. اگه عضو کانال هم بشید متوجه میشید چقدر در نحوه استفاده تفاوت داره.


سجاد
۰۴ اسفند ۱۳۹۵ ۱۳:۵۸ سجاد

با احترام به نظرتون باید بگم که این یک مزیت که سرعت این تغییرات در تلگرام اینقدر بالاس چون محدودیت های که مثلا در اینستاگرم تویترو... هست چندین سال که کاربرا و داره اذین می کنه وش اهد هیچ گونه تغیراتی تو این چند سال در اونها بودیم.

و دلیل دیگه من اینه محبوبیتی که تلگرام پیدا کرده بخاطر بر طرف کردن این نیاز هاس با سرعت بالا


جواد
۱۶ بهمن ۱۳۹۵ ۲۰:۲۹ جواد

الان سود تلگرام از همه شبکه ها و سایت ها و پیج ها بالاتره


میلاد صفاجوی
۰۴ آبان ۱۳۹۵ ۰۶:۵۹ میلاد صفاجوی

عالی بود. به نظرم تلگرام رو نمیشه کنار گذاشت ولی میشه بهش جهت داد.

من می‎تونم اینطور برداشت کنم که هدف تلگرام برای کسب و کارها جالب نیست!


مهدی
۱۷ مهر ۱۳۹۵ ۰۵:۳۵ مهدی

من تا حدی با نظر شما موافق هستم ولی شما هیچ آماری در خصوص شکستها و موفقیتهای بدست آمده در حوزه کسب و کار در تلگرام ندارید


امید امرایی
۱۷ مهر ۱۳۹۵ ۰۶:۴۴ امید امرایی مهدی

چی باعث میشه که فکر کنیم موفقیت کسب و کارها در استفاده از یک ابزار به معنی درست بودن ماهیت ابزاره؟ من فکر میکنم این بیشتر معجزه اون کسب و کارها بوده تا معجزه تلگرام.

ما از وقتی خودمون رو شناختیم هرچه موفقیت بدست آوردیم مدیون تبلیغات سنتیه، اما آیا معنیش اینه که تبلیغات سنتی بدون اشکاله؟ منطقا نه!

تلگرام میتونه یه ابزار سنتی بسیار خوب باشه، اما اینجا ما در مورد منسوخ شدن روش های سنتی صحبت کنیم، نه مقایسه دو روش سنتی.


عاطفه
۱۶ مهر ۱۳۹۵ ۱۳:۳۰ عاطفه

خیلی جالب بود. البته خودتونم کانال دارینا :دی


امید امرایی
۱۶ مهر ۱۳۹۵ ۱۳:۴۳ امید امرایی عاطفه

بله همینطوره. ولی اگه کانال رو دنبال کنید متوجه میشید فقط برای اینه که مطالب زودتر به دست شما برسن و شاید ماهی ۱ یا ۲ مطلب بیشتر منتشر نمیشه.


ماهان
۱۶ مهر ۱۳۹۵ ۱۲:۱۳ ماهان

مثله همیشه مطلب متفاوت و خوبی بود و واقعا گاهی چنین تلنگر هایی نیازه.

در مورد ارتباط با کاربران وجود داره در مورد تلگرام که اون هم ربات های تلگرام هست که توسط اون میشه با کاربران زیادی در ارتباط بود و نظرات اونهارو خواست و یا حتی بهتر از این توی کانال هم میشه از ربات ها استفاده کرد و مثلا میزان رضایت و لایک کاربران نسبت به ی مطلب رو بررسی کرد


هادی
۱۶ مهر ۱۳۹۵ ۱۰:۲۵ هادی

فوق العاده بود ، از بهترین مطالبی که راجع به دیجیتال مارکتینگ و تلگرام در ماه های اخیر مطالعه کردم .

مشترک مشاوره‌های رایگان بشید

آدرس ایمیل‌تون رو وارد و هر ۳ یا ۴ هفته یه سری مشاوره های رایگان ما رو دریافت کنید. ضمنا ما هم مثل شما از اسپم متنفریم.

یا اینکه نه منصرف شدم

آخ! دیدید داشت یادمون می‌رفت؟

ما هنوز نمیدونیم شما رو باید چی صدا بزنیم، این بد نیست؟

و یا انصراف