وبلاگ شرکتتون رو سخت فعال نگه دارید

یه وبلاگ می تونه میزان تخصص شما رو نشون بده. تشخیص اینکه چه جور محتوایی برای وبلاگ شما مفیده خودش چالش بزرگه اما معیار هایی وجود دارن که میتونن در انتخاب به ما کمک کنن. قصد داریم این معیار ها رو بررسی کنیم.

تصویر مطلب

یه وب لاگ می تونه ابزار خیلی قدرتمندی برای جذب مشتریان شما باشه. یه وبلاگ هم می تونه میزان تخصص و قدرت شما رو نشون بده، هم اینکه یه دید اجمالی از نحوه کار شما به مشتریان ارائه کنه. این موضوع باعث می شه  خیلی راحت تر ارتباط برقرار کنید و ضمنا تیم شما از قدرت نفوذ بیشتری برخوردار باشه.

متاسفانه خیلی از شرکت ها یا بلاگ ندارن یا اگه دارن موفق نیست. این عدم موفقیت دلایل زیادی می تونه داشته باشه اما محتوای نامناسب مهمترین دلیلیه که به نظر من می رسه.

تشخیص اینکه چه جور محتوایی برای وبلاگ شما مفیده خودش یه چالش بزرگه. سوال اینه که چه محتوایی می تونه مخاطب شما رو جذب و مهتر اینکه تشویق به انجام یه کار خاص بکنه ؟

ما بیشتر به احساسمون اعتماد می کنیم و تشخیص میدیم که چه محتوایی رو باید انتخاب کنیم. اما داشتن چند تا عدد آماری می تونه خیلی کمک کننده باشه. من خودم معمولا 4 تا معیار رو در نظر می گیرم که اینها هستن :

  • واکنش های اجتماعی
  • نظر دهی مخاطبان
  • تحقق یه هدف
  • جستجو های داخلی

اجازه بدید هر کدوم رو یه بررسی بکنیم.

واکنش های اجتماعی

اینکه یه مطلب چقدر لایک گرفته، توییت شده و یا به اشتراگ گذاشته شده می تونه کمی فریبنده باشه. اما حداقل می تونه یه اطلاعاتی در مورد اینکه کیا به موضوع علاقه نشون دادن و همینطور آیا جزء مخاطبان هدف شما هستن یا خیر به شما بده. طبیعتا مطلبی که خیلی به اشتراک گذاشته شده می تونه موضوع نوشته های بعدی شما رو تحت تاثیر قرار بده.

خوشبختانه تو این زمینه اصلا کمبود ابزار نداریم و خیلی سرویس ها هست که می تونن یه همچین اطلاعاتی رو به شما بدن. حتی ابزار هایی وجود داره که می تونه مثبت یا منفی بودن یه دیدگاه رو برای شما آنالیز کنه.

سرویس AddThis یکی از گزینه های خوب و سبک برای هر وبلاگه. این سرویس علاوه بر امکان اشتراک گذاری بهتون یه اطلاعات آماری هم در مورد واکنش های اجتماعی می ده.
سرویس AddThis یکی از گزینه های خوب و سبک برای هر وبلاگه. این سرویس علاوه بر امکان اشتراک گذاری بهتون یه اطلاعات آماری هم در مورد واکنش های اجتماعی می ده." alt="سرویس AddThis یکی از گزینه های خوب و سبک برای هر وبلاگه. این سرویس علاوه بر امکان اشتراک گذاری بهتون یه اطلاعات آماری هم در مورد واکنش های اجتماعی می ده." src="uploads/images/articles/addthis-analytics-summary.jpg">

نظر دهی مخاطبان

به طور کلی هرچه یه مطلب نظرات و یا دیدگاه های بیشتری رو دریافت می کنه به این معنیه که کاربرا بیشتر باهاش ارتباط برقرار کردن و اون موضوع پرطرفداره. البته با این پیشفرض که همه یا اکثریت نظرات ارسال شده منفی نباشن.

یه متغیر مهم هم اینه که آیا از اونها خواستید نظر بدن یا خیر؟ اگه از مخاطبان درخواست کنید که نظر بدن احتمال نظر دادن اونها خیلی بیشتره. البته در این صورت برای مقایسه مطالب، باید در همه اونها این کارو انجام داده باشید. بیشتر سیستم های بلاگ نویسی این امکان رو دارن که مطالب رو بر اساس تعداد نظر ها مرتب کنید. این یعنی می تونید ببینید که مخاطبان شما با کدوم مطالب بیشتر درگیر شدن.

دست یابی به هدف

اگر تصمصم دارید فقط یکی از این معیار ها رو پیگیری کنید، بگذارید اون یکی همین میزان "دست یابی به اهداف" باشه. در مجموع شما نیاز به نوشتن مطالبی دارید که کاربران رو برای انجام یه فرایند خاص مشتاق کنه. مثلا درمورد بلاگ من، هدف افزایش ترافیک وب سایت شرکت کاسیت و ارجاع بیشتر به این سایته.

برای بررسی این موارد باید تنظیماتی رو در Google Analytics انجام بدید. البته یکمی کار مشقت باریه اما در نهایت به زحمتش می ارزه.

قدم اول: ایجاد یه رویداد

قبل از اینکه بتونید یه فرایند رو ردیابی کنید باید به عنوان یه رویداد توی Google Analytics تعریف بشه. این شامل اضافه کردن چند خط به دکمه یا لینکی می شه که قراره این رویداد رو مدیریت کنه. برای اطلاعات بیشتر به مستندات گوگل در ایجاد و پیگیری یه رویداد مراجعه کنید.

قدم دوم: ایجاد یک تقسیم بندی پیشرفته (Advanced segmentation)

وقتی که داریم یه فرایند رو برای رسیدن به یه هدف مشخص پیگیری می کنیم، لازمه که اطلاعات رو ایزوله کنیم و ببینیم کاربرا در حال دیدن کدوم مطلب بودن.

بنابر این توی Google Analytics این مراحل رو طی کنید :

  • توی نوار ابزار اصلی Admin رو انتخاب کنید
  • روی دامنه ایی که می خوایید مدیریتش کنید کلیک کنید
  • روی Advanced segmentation کلیک کنید
  • با کلیک روی New Segment یه تقسیم بندی جدید ایجاد کنید
  • رویدادی رو که می خوایید پیگیری کنید انتخاب کنید
یه تقسیم بندی جدید باعث می شه بتونید کاربرانی که به درخواست شما پاسخ دادن رو ایزوله کنید
یه تقسیم بندی جدید باعث می شه بتونید کاربرانی که به درخواست شما پاسخ دادن رو ایزوله کنید</span>

قدم سوم: آمار رو بر اساس تقسیم بندی هاتون فیلتر کنید

بعد از اینکه تقسیم بندی رو ایجاد کردید، می تونید می تونید مشخص کنید که گزارش ها فقط بازدید هایی رونشون بدن که با انجام یه کار خاص انجام شدن. در مثال ما یعنی بازدید های که با کلیک روی لینک خاصی صورت گرفتن.

متاسفانه این نوع پیگیری محدودیت های خودش رو هم داره. به عنوان مثال به شما امکان پیگیری فرایند هایی که با استفاده فناوری هایی مثل Ajax پیاده سازی شدن رو نمی ده. البته می شه حدس زدن که مطلب اونها رو ترغیب به این کار کرده باشه اما خوب در این موارد خیلی دقیق نیست.

جستجو های داخلی

تا حالا پیشنهاد های من بیشتر بر اساس تمرکز روی اطلاعاتی بود که از گذشته داشتیم. اما یه منبع دیگه هم از اطلاعات وجود داره. شما می تونید چیزهایی رو که کاربر در سایت شما جستجو کرده مرور کنید. یه مزیت Google Analytics اینه که خیلی راحت می تونه برای پیگیری چیزایی که کاربر توی سایت جستجو می کنه تنظیم بشه. این می تونه یه نشونه فوق العاده ارزشمند از چیزی باشه که می خواد در موردش بدونه یا بشنوه.

البته، صرفا چون یه کاربر دوست داره چیزی رو از شما بشنوه به این معنی نیست که اون موضوع برای شما مناسبه. هیچ راهی نیست که تشخیص بدیم این کاربر جز مخاطبان هدف شماست. ضمنا هیچ معلوم نیست که اگر در مورد اون موضوع چیزی نوشتید به درخواست های شما عمل کنن.

با این وجود حداقل اینه که جستجو یه منبع خیلی خوب برای الهام گرفتنه. به عنوان مثال ما تقریبا هرچیزی رو که کاربران این وبلاگ سرچ می کنن رو بررسی می کنیم و اگه به یه حجم مناسبی برسه، می شه موضوع مقاله بعدی ما.

حرف آخر

وب ادوایس به کارش خاتمه داده و دیگه اینجا مطلب جدیدی منتشر نمیشه.

از این بعد فقط توی وب سایت قدیمی‌تر خودم مینویسم. اونجا مطالب کوتاه هستن، اما بطور مداوم همه چیزهایی که روزمره تجربه میکنم یا باهاشون در ارتباط هستم رو می‌نویسم. تفاوت مهمش با وب ادوایس اینه که همین نکات رو در ارتباط با مسایل کاری و زندگی اجتماعی تحلیل میکنم.


Alireza
۱۷ امرداد ۱۳۹۳ ۰۵:۴۹ Alireza

سالام مطلبتون عالی بود خسته نباشید .

میشه سوال کنم فونت مطالب چیه ؟ ایا تجاریه ؟؟


امید امرایی
۱۷ امرداد ۱۳۹۳ ۰۹:۵۷ امید امرایی Alireza

سلام، خوشحالم که مفید بوده.
از فونت iraniansans ‌استفاده شده و opensource هست.


محمدرضا گلستان
۱۹ فروردین ۱۳۹۳ ۰۶:۴۳ محمدرضا گلستان

جسارتا اگه هدف شما اینه بازدید بیشتری برای کاسیت داشته باشید پس چرا از کاسیت فقط یه upgrading to gexek 1.5 دیده میشه؟

این برای برندتون نیست به نظرتون؟


امید امرایی
۱۹ فروردین ۱۳۹۳ ۱۴:۲۶ امید امرایی محمدرضا گلستان

حق با شماست جناب گلستان، در واقع برند کاسیت واگذار شده و این لینک تنها به منظور حفظ تعهدات پیشینه. گرچه افزایش ترافیک شرکت کاسیت تنها در اون زمان به عنوان هدف ما به حساب میومد (و الان وب ادوایس مستقله) اما همچنان به عنوان مثال ازش استفاده می شه. با این حال اگر مسئولین این شرکت تا چند روز آینده این مشکل رو حل ننکن، احتمالا ما تغییری در این مورد خواهیم داد.

از تذکر بجا و یاری دهنده شما بی نهایت ممنون.


احمد زینی
۱۸ فروردین ۱۳۹۳ ۱۵:۰۳ احمد زینی

امید امرایی
۱۸ فروردین ۱۳۹۳ ۱۵:۴۲ امید امرایی احمد زینی

درود بر شما،

منظور اینه که میزان دستیابی شما به یه هدف، می تونه تعیین کننده این باشه که چی باید بنویسید. به عنوان مثال یکی از اهداف ما در وب ادوایس، اینه که شما چیزی رو توی وب سایت سرچ کنید. حالا هر مطلبی که بیشتر منجر به سرچ بشه، برای ما نشانه ایی خواهد بود که در اون مورد بیشتر بنویسیم.


حمید رضا مجتهد
۱۷ فروردین ۱۳۹۳ ۱۰:۰۵ حمید رضا مجتهد

عالی بود. یه چیزی که تو وبلاگ شما توجه منو جلب کرده اینه که می بینم مطالب قدیمی رو بروز می کنید. من این مطلب شما رو همون روزی که منتشر کرده بودید خوندم امروز وقتی دیدم دوباره تو صفحه اصلیه تعجب کردم. ولی وقتی دیدم ویرایش شده و خیلی قسمت هاش با حرف های جدید تر بروز شده بیشتر تعجب کردم!!


وب برندینگ
۱۸ بهمن ۱۳۹۱ ۱۵:۱۳ وب برندینگ

از بلاگ عالی تون واقعا خوشم امد و استفاده کردم

مشترک مشاوره‌های رایگان بشید

آدرس ایمیل‌تون رو وارد و هر ۳ یا ۴ هفته یه سری مشاوره های رایگان ما رو دریافت کنید. ضمنا ما هم مثل شما از اسپم متنفریم.

یا اینکه نه منصرف شدم

آخ! دیدید داشت یادمون می‌رفت؟

ما هنوز نمیدونیم شما رو باید چی صدا بزنیم، این بد نیست؟

و یا انصراف