چرا اول محتوا و چطور؟

تصویر مطلب

خیلی از وب سایت ها با روندی وارونه طراحی می شن. منظور اینه که ابتدا به طراحی ساختار می پردازند و بعد وارد مرحله عرضه محتوا می شن. اشکالی که پیش میاد اینه که در نهایت ساختار و محتوای منسجمی نخواهند داشت.

«اول محتوا» یعنی چه؟

در طراحی رسانه ها مفهومی هست به نام Content First یا «اول محتوا». این مفهوم به این می پردازه که محتوا باید در راس مسائل قرار بگیره. اما این موضوع جنبه های متفاوتی داره.

  • محتوا صرفا تولید نمی شه
  • هر محتوایی ارزش تولید و عرضه نداره
  • ساختار در خدمت محتواست

ساختار، در خدمت محتواست و محتوا، در جریان تکامل وب سایت تولید می شه.

این یه اشتباه رایجه که شما اول دنبال یک طرح مناسب برای وب سایتتون باشید. به عبارتی مثل اینه که اول راه حل رو پیدا کنید و بعد دنبال صورت مسئله بگردید. کار درست اینه که اول محتوا داشته باشید و بعد به روش عرضه اون فکر کنید.

اما تصمیم گیری برای «اول محتوا» کار چندان ساده ایی هم نیست. دلیلش هم اینه که محتوا واقعا یک شبه تولید نمی شه. معمولا ما برای راه اندازی یک وب سایت در همون مرحله اول، جز چند تا توضیح ساده در مورد کاری که میخواییم انجام بدیم، خیلی حرف دیگه ایی برای گفتن نداریم. اینجاست که دست به دامنه طراحی می شیم.

با عرضه کمترین محتوا شروع کنید

یه راه حل ساده برای مشکل کمبود محتوا وجود داره که من اسمش رو می زارم «عرضه محتوای خالص». در واقع عرضه محتوای خالص یه تمرینه برای حذف اون دسته از محتواهایی که:

  • قرار نیست واقعی باشند
  • برای امروز طراحی نشدند
  • هنوز روش مشخصی برای عرضه اونها نداریم

به عنوان مثال، اگه امروز شما بخوایید یه وب سایت خبری طراحی کنید؛ احتمالا بخشی از وب سایت شما به «پربازدیدترین خبر ها» اختصاص پیدا می کنه. در حالی که هنوز خبری شایسته گرفتن این عنوان نیست و انتظار کاربران شما هم این نیست که خبری صرفا با ۵ تا بازدید، برچسب پربازدید داشته باشه. معمولا این قسمت به صورت کلیشه ایی و غریزی در ساختار وب سایت قرار می گیره.

اما راه دیگری هم هست واونم اینه که اجازه بدید مدتی از عمر وب سایت و خبر های منتشر شده در اون بگذره، بعد با در دست داشتن یه آمار واقعی و یه دید کلی بهتر نسبت به وضعیت اونها، اقدام به ایجاد این قسمت کنید.

حرف آخر

وب ادوایس به کارش خاتمه داده و دیگه اینجا مطلب جدیدی منتشر نمیشه.

از این بعد فقط توی وب سایت قدیمی‌تر خودم مینویسم. اونجا مطالب کوتاه هستن، اما بطور مداوم همه چیزهایی که روزمره تجربه میکنم یا باهاشون در ارتباط هستم رو می‌نویسم. تفاوت مهمش با وب ادوایس اینه که همین نکات رو در ارتباط با مسایل کاری و زندگی اجتماعی تحلیل میکنم.


علی
۱۸ اسفند ۱۳۹۲ ۰۹:۵۵ علی

امید امرایی
۲۶ اسفند ۱۳۹۲ ۱۵:۲۷ امید امرایی علی

با شما در برخی موارد موافقم، اما در عین حال فکر می کنم سختی روش نباید مانعی برای اجراش باشه.


علیرضا جهاندیده
۱۱ اسفند ۱۳۹۲ ۱۴:۵۳ علیرضا جهاندیده

امید امرایی
۱۱ اسفند ۱۳۹۲ ۲۰:۱۱ امید امرایی علیرضا جهاندیده

از توضیح مفصل شما سپاسگزارم.

شما به مسئله مهمی اشاره کردید. در واقع این سوال برای طراحان همیشه وجود داشته که چطور می شه بدون در اختیار داشتن محتوا، طراحی کرد؟ تکلیف طراحان تمپلیت چیه؟ موافق باشید می تونیم این مطلب رو به بحث بگذاریم و ببینیم نظر سایرین در این مورد چیه.


علیرضا جهاندیده
۱۲ اسفند ۱۳۹۲ ۰۴:۰۸ علیرضا جهاندیده امید امرایی

حتما، به شخصه مشتاقم که بدونم نظر دیگران چیست.


علی
۱۰ اسفند ۱۳۹۲ ۱۸:۰۱ علی

با مدل اول محتوا کار خیلی راحت میشه و مشکل کارفرما ها هم ( اگه سایت کارفرما داشته باشه) حل میشه اما مشکل اصلی اینه که پیاده سازی محتوا کار ساده ای نیست و از طرفی کارفرما هم اگر از کار و سفارشش آگاهی نداشته باشه کار سخت تر میشه ، خواهشم از جناب امرایی کامل تر کردن جوانب این مطلبه ( امید وارم خودتون هم تو بحث شرکت کنید تا وزن مطلب تغییر کنه )


امید امرایی
۱۱ اسفند ۱۳۹۲ ۲۰:۰۷ امید امرایی علی

سلام , درود جناب نکوگویان،

من اعتقاد دارم نظرات شما تکمیل کننده بحث ماست. به همین دلیل در حال مطالعه نظرات ارزشمند شما هستم. ما یک جامعه آنلاین هستیم و اینها واقعا صرفا صدای یک بلاگر نیست.


احمد پور
۱۰ اسفند ۱۳۹۲ ۰۹:۳۳ احمد پور

واقعا دستتون درد نکنه. با این زحمتی که شما می کشید ما می تونیم به آینده وب تو ایران امیدوار باشیم. من تازه با سایت شما آشنا شدم. با اینکه تعداد مطالبتون خیلی زیاد نیست اما هر کدومش اندازه یه سایت ارزش داره. معلومه با برنامه هستید و فقط واسه اینکه دیده بشید مطلب منتشر نمی کنید.


محمد رحیم جمشیدی
۱۰ اسفند ۱۳۹۲ ۰۳:۵۴ محمد رحیم جمشیدی

با تشکر 

مطلب بسیار با ارزشی بود

یک توضیح در رابطه پویای شکل و محتوا به آن مواجه می شویم این رابطه بصورت فازی خواهیم بودیعنی سطوحی از تعادل بین شکل و محتوا روبرو خواهیم شد


احمد زینی
۰۹ اسفند ۱۳۹۲ ۱۷:۴۳ احمد زینی

احمد پور
۱۰ اسفند ۱۳۹۲ ۰۹:۳۱ احمد پور احمد زینی

تازه بعضیاشون اون چیزیم که می خوای ارائه نمی کنن. کلی تو سایت می گردی می بینی هیچی پیدا نشد. فقط واسه اینکه تو سرچ باشن یه چیزی نوشتن.


علی
۱۰ اسفند ۱۳۹۲ ۱۷:۵۵ علی احمد زینی

بله همین طوره :))پس حساب شده مهمون دعوت کنیم((


احمد زینی
۰۸ اسفند ۱۳۹۲ ۲۱:۵۶ احمد زینی

تا زمانی که برای وقت کاربران ارزشی قائل نباشیم نمیتوانیم آنها را در کنار و همراه خودمان داشته باشیم.وقت کاربران را با خیال پردازی و .... تلف نکنیم.حرف آخر را اول بزنیم. چیزی که الان به درد کاربران میخورد به آنها ارائه کنیم.آینده را برای آیندگان بسپاریم. به همین سادگی. طرف داره از تشنگی میمیره بعد ما داریم تبلغ چیتا کولا که 10 سال دیگه میتونه .... باشه واسش تعریف کنیم چیزی جز تلف کردن وقت کابران نیست


سروش
۰۸ اسفند ۱۳۹۲ ۰۷:۳۷ سروش

من فقط نفهمیدم چرا محتواهایی که برای امروز طراحی نشدند باید حذف بشن؟ اشکالی داره آینده نگری کنیم؟ مثلا یه چیزی برای استفاده های آینده اش طراحی کنیم؟


علی
۱۰ اسفند ۱۳۹۲ ۱۷:۵۷ علی سروش

نه به نظرم باید پیش بینی های لازم انجام بشه ولی دلیلی نداره همین الان استفاده بشن


حمید رضا همتی
۰۶ اسفند ۱۳۹۲ ۰۸:۳۷ حمید رضا همتی

بی صبرانه منتظر توضیح بیشتر شما در مورد عرضه محتوای خالص هستم. تا حالا همچین چیزی نشنده بودم و توضیح شما در این مورد خیلی خوب بود. به خاطر زحمتی که می کشید از شما ممنونم.

مشترک مشاوره‌های رایگان بشید

آدرس ایمیل‌تون رو وارد و هر ۳ یا ۴ هفته یه سری مشاوره های رایگان ما رو دریافت کنید. ضمنا ما هم مثل شما از اسپم متنفریم.

یا اینکه نه منصرف شدم

آخ! دیدید داشت یادمون می‌رفت؟

ما هنوز نمیدونیم شما رو باید چی صدا بزنیم، این بد نیست؟

و یا انصراف