چه زمانی باید یه طراح رابط کاربری استخدام کنید

همه کار طراحی رو از رابط کاربری شروع می کنن در حالی که این یکی از آخرین کارهایی هست که باید انجام داد. پس چه زمانی باید برید سراغ طراحی رابط کاربری؟

تصویر مطلب

طی ۴−۵ سال گذشته که مفهوم تجربه‌کاربری وارد کشور ما شده، مثل سایر نقاط دنیا این واژه UX/UI رو هم همراه خودش وارد کرده که باعث شده خیلی‌ها در مورد مفهوم تجربه‌کاربری دچار اشتباه بشن.

در واقع اغلب کسانی که میخوان یه طراح تجربه‌کاربری استخدام کنن، فکر می‌کنن که تنها کاری که انجام میشه روی رابط کاربری (یا همون UI) هست.

رابط کاربری آخرین چیزیه که طراحی میشه

اگه مطالب قبلی ما رو دنبال کرده باشید،احتمالا می‌دونید که تجربه‌کاربری یه مقوله بین علومیه و خودش به صورت مستقل یه فیلد تخصصی نیست. در واقع به تلفیق و اثرگذاری چند رشته تخصصی دیگه (مثل معماری اطلاعات، طراحی تعامل، کاربردپذیری و ...) در طراحی یه محصول، طراحی تجربه‌کاربری گفته میشه.

رابط کاربری آخرین چیزیه که توی یه محصول دیجیتالی طراحی میشه.

رابط کاربری هم یکی از اون چند رشته تخصصیه که در مجموع در کنار همه اونها روی تجربه کاربر اثرگذاره. با اینکه نقش مهمی داره، اما تا اونجایی که به طراحی مربوط بشه، آخرین چیزیه که توی یه محصول دیجیتالی طراحی میشه.

البته این باعث نمیشه از اهمیت رابط کاربری کاسته بشه، اما خیلی مهمه که مالکان یه محصول بدونن برای بهینه‌سازی تجربه‌کاربری نباید فورا برن و یه طراح رابط کاربری استخدام کنن.

اول معماری اطلاعات و طراحی تعامل

بیشتر کسب و کارها به جای «معماری‌کاربردی» روی «طراحی‌تاثیرگذار» تمرکز میکنن. شما می‌خوایید محصولتون کاربر رو شگفت زده کنه، اما کاربر میخواد از محصول شما استفاده کنه. معمار اطلاعات اولین شخصیه که باید وارد تیم شما بشه و معماری اطلاعات اولین چیزیه که باید بهش بپردازید.

اگه قبل از ورود معمار اطلاعات به تیم شروع کنید به طراحی رابط کاربری، در واقع شما کار رو از آخر به اول شروع کردید و در نهایت اصلاح و تغییرات هزینه تولید محصول رو ۲ تا ۳ برابر می‌کنه.

معمار اطلاعات با مهارتی که در طراحی، آنالیز، کار تیمی، تحقیق و کاربردپذیری داره، محصول دیجتالی شما رو از نظر ساختار اطلاعاتی، روش دسترسی (ناوبری)، استراتژی، پیش نیاز‌ها و محتوا بررسی میکنه. در نهایت به شما میگه که کاربرا چطوری از محصول شما استفاده می‌کنن و شما چطور باید با اونها تعامل داشته باشید.

تازه بعد از همه اینها باید برید سراغ روش پاسخگویی به نیاز‌های کاربر. یعنی یه طراح تعامل باید روشی رو برای تعامل محصول شما با کاربر اتخاذ کنه که در نهایت منجر به تحقق اهداف اون کاربر بشه.

طراح تعامل کسیه که میدونه وب سایت شما باید چه شخصیتی داشته باشه و چطور باید با کاربر تعامل پیدا کنه.

زمان ورود طراح رابط کاربری به تیم

حالا بعد از همه اینها تازه وقتش میرسه یه طراح رابط کاربری (که معمولا مهارت‌های طراح دیداری رو هم داره) به تیم وارد بشه و اون چیزی که قراره رابط بین محصول شما و کاربر باشه رو طراحی کنه، که بهش میگن رابط کاربری.

اشتباهی که ممکنه شما هم مرتکب بشید اینه که فکر کنید هر گرافیستی طراح رابط کاربری هم هست.

معمولا اغلب افراد مفهوم رابط کاربری و طراحی دیداری (گرافیک) رو به اشتباه با هم قاطی می‌کنن. اینجا اشتباهی که ممکنه شما هم مرتکب بشید اینه که فکر کنید هر گرافیستی طراح رابط کاربری هم هست و برید یه گرافیست رو به جای متخصص رابط کاربری استخدام کنید.

وقتی دارید طراح رابط کاربری (UI Designer) استخدام می‌کنید، دقت کنید که:

  • با اصول رابط کاربری من جمله الگوها، پایداری، سلسله مراتب دیداری، شناخت کاربر، سادگی، ناوبری و .. آشنا باشه
  • ترند‌های روز طراحی مثل Falt design (طراحی تخت) و Material design رو بشناسه.
  • با HTML, CSS و Javascript آشنایی کافی داشته باشه.
  • از محصول و یا خدمات شما شناخت لازم رو داشته باشه (ترجیحا قبلا کار مشابهی انجام داده باشه).

حرف آخر

وب ادوایس به کارش خاتمه داده و دیگه اینجا مطلب جدیدی منتشر نمیشه.

از این بعد فقط توی وب سایت قدیمی‌تر خودم مینویسم. اونجا مطالب کوتاه هستن، اما بطور مداوم همه چیزهایی که روزمره تجربه میکنم یا باهاشون در ارتباط هستم رو می‌نویسم. تفاوت مهمش با وب ادوایس اینه که همین نکات رو در ارتباط با مسایل کاری و زندگی اجتماعی تحلیل میکنم.


حسین
۳۱ فروردین ۱۳۹۴ ۱۲:۱۱ حسین

سلام

بسیار ممنون از مشاوره های مفیدتون.

به نظر بنده امکان پرینت کردن مطالب را نیز در مطالب خود بگنجانید


امید امرایی
۱۸ اردیبهشت ۱۳۹۴ ۰۶:۳۴ امید امرایی حسین

سلام حسین عزیز، چشم حتما در آینده نزدیک این کارو انجام میدیم.

مشترک مشاوره‌های رایگان بشید

آدرس ایمیل‌تون رو وارد و هر ۳ یا ۴ هفته یه سری مشاوره های رایگان ما رو دریافت کنید. ضمنا ما هم مثل شما از اسپم متنفریم.

یا اینکه نه منصرف شدم

آخ! دیدید داشت یادمون می‌رفت؟

ما هنوز نمیدونیم شما رو باید چی صدا بزنیم، این بد نیست؟

و یا انصراف